A terápiás- és segítőkutyák vizsgaszabályzata
1. Általános megjegyzések
a.) A különböző segítő funkciókat betöltő segítő kutyákkal szemben támasztott vizsga- és egészségügyi követelmények, a vizsga során tesztelt képességek és elsajátított ismeretek valamint az ezekhez kapcsolódó vizsgafeladatok nyilvánosak, azokat a MATESZ hivatalos honlapján közzéteszi, és a vizsgára jelentkezők figyelmét erre a tényre felhívja.
b.) A vizsgakövetelmények felülvizsgálatára és tartalmi módosításokra kétévente kerülhet sor. „A segítő kutyák alkalmazásáról” szóló 27/2009 (XII.03.) SzMM rendelet (a továbbiakban Rendelet) mellékleteként hatályba lépő vizsgakövetelményeket a MATESZ által felkért szakemberek a hatálybalépéstől számított két év elteltével felülvizsgálják, és amennyiben szükségesnek mutatkozik annak módosítására javaslatot tesznek.
2. A segítő kutyák vizsgakövetelményeinek alapelvei
A vizsga során két alapvető szempontból kell vizsgálni a kutya viselkedését:
a.) Nyilvános helyeken való viselkedés
Idegen emberekkel, kutyákkal való kiegyensúlyozott viselkedés.
A kutya láthatóan mindig a gazda kontrollja alatt van.
A kutya nem mutat a gazda által kontrollálhatatlan félelmet váratlan helyzetekben, furcsa tárgyak vagy zajok hatására sem.
A kutya nem mutat semmilyen formában sem szociális, sem fizikai ingerekre agressziót
b.) Speciális tréning
A kutya megbízhatóan végrehajtja a speciális tréning során elsajátított feladatokat a kiképző segítsége és jelenléte nélkül is. Ez a kitétel nem érvényes a látogatói programokban részt vevő terápiás kutyák esetére, ahol a kiképző (felvezető) jelenléte megengedett, sőt szükséges.
3. A vizsgán való részvétel egyéb általános követelményei
a.) Vizsgára csak érvényes kötelező oltásokkal és parazitamentesítéssel rendelkező, a jelen dokumentum H fejezetében megfogalmazott állategészségügyi szabályok betartásával felkészített, megfelelően ápolt, egészséges kutya bocsátható. A vizsgára bocsátott kutyán alkalmazott kezelések és vizsgálatok meglétéről a kiképző szervezet képviselője vagy a kezelő állatorvos - a rendelkezésére bocsátott vizsgálati eredmények alapján – nyilatkozik, és azt aláírásával és pecsétjével igazolja.
b.) A kutya tiszta és ápolt állapotban kell, hogy megjelenjen a vizsgán.
c.) A kutyán vizsga közben nem lehet fojtó vagy szöges nyakörv.
d.) A vizsgán nem vehet részt (nem lehet a kutya látótávolságán belül) a kutya nevelője és kiképzője. Ez a kitétel nem vonatkozik a látogatói programokban részt vevő terápiás kutyákra.
e.) Amennyiben a segítő kutya gazdája állapotából adódóan képtelen a vizsgán való önálló részvételre (pl. a vizsga helyszínére való érkezéskor nem tud önállóan kiszállni az autóból), úgy a vizsga közben jogosult igénybe venni valamely családtagjának vagy gondozójának segítségét. Az ilyen személy által nyújtott segítség azonban csak a legszükségesebb esetekre korlátozódhat. A külső személy által nyújtott vizsga közbeni segítség mértékéről és formájáról a kiképző szervezet előzetesen tájékoztatja a vizsgabizottságot.
f.) A vizsga helyszínét a vizsgabizottság elnöke jelöli ki a segítő kutyát kiképző szervezet képviselőjével való előzetes egyeztetés után. A vizsga helyszínére vonatkozó általános követelmény, hogy a vizsgát a segítő kutya gazdájának otthoni környezetében és/vagy olyan nyilvános helyen kell lebonyolítani, ahol az ingerkörnyezet kellően gazdag és változatos ahhoz, hogy a kutya különböző készségeit fel lehessen mérni, és ahol az egyes vizsgafeladatok releváns módon, de a környezet (járókelők, vásárlók stb.) indokolatlan mértékű zavarása nélkül végrehajthatók.
g.) A vizsgákat videofelvétellel kell dokumentálni, a felvételeket a kiképző szervezetnek vagy a vizsgabizonyítványt kiállító szervezetnek archiválnia kell, és egészen addig meg kell őrizni, amíg a kutya segítő kutyaként dolgozik.